Jak zrobić microjiga? [Poradnik]

Jak zrobić microjiga? [Poradnik]

2 maja 2020 0 przez FishingWRO

Wstęp

Często na grupach i forach pojawiają się pytania o to jak zrobić microjiga. Wiele osób nurtują takie sprawy jak to jakie potrzebujemy narzędzia, z czego tak właściwie robi się te całe microjigi i ile to wszystko w ogóle kosztuje. W tym artykule postaram się wyjaśnić najważniejsze kwestie dotyczące „kręcenia” własnych przynęt. Skupię się jednak na tym co jest nam potrzebne na samym początku. Opisanie całego sprzętu i materiałów zmieniłoby artykuł w książkę. W razie pojawianie się jakichś pytań zachęcam do komentowania wpisu. Na pewno odpowiem.

Jak zrobić microjiga? Narzędzia niezbędne i przydatne.

Jak zrobić microjiga? Narzędzia niezbędne i przydatne.
Taki zestaw będzie zupełnie wystarczający do pierwszych microjigów.

Imadło

Imadło to absolutnie niezbędne narzędzie jeżeli myślimy o tym aby zacząć robić własne przynęty w postaci microjigów. Umożliwia ono przytrzymanie bazy naszej przynęty (haczyka lub główki jigowej) w odpowiednim dla nas położeniu, a także wygodną pracę. Dodatkowo fakt, że haczyk jest umieszczona w imadle powoduje, że mamy wolne obie ręce i swobodnie możemy wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane działania związane z procesem kręcenia microjiga.
Podstawowe imadło, które wystarczy na początek przygody to koszt 50-60zł. Profesjonalne imadła potrafią kosztować nawet 3000zł.

Nawijarka i nawlekacz

Kolejne narzędzie, które musimy posiadać, żeby kręcenie microjigów sprawiało przyjemność. W nawijarce montujemy szpulę z nicią wiodącą co pozwala nam w łatwy sposób nawijać nić na haczyk. Nić będzie rozwijać się ze szpuli, a przytrzymując szpulę ręką, możemy ją zablokować w celu mocniejszego owinięcia haczyka. Ceny nawijarek kształtują się w zakresie od 5 do 250zł. Ważne jest, aby kupić nawijarkę ceramiczną, która zmniejsza szansę na urwanie nici wiodącej.
Nawlekacz umożliwi nam łatwe przeciągnięcie nici przez rurkę nawijarki. Bez nawlekacza jest to trudna sprawa.

Ostre nożyczki

Tutaj nie ma co się rozpisywać. Do ucinania nici, piór, lamet i innych materiałów potrzebujemy dobre nożyczki. Ważne, aby nie były to nożyczki „szkolne”, które mają zaokrąglone końce. Ja korzystam z najzwyklejszych nożyczek do paznokci i takie też polecam.

Wiązadełko/Finisher – warto mieć

Finisher czy też tzw. wiązadełko nie jest narzędziem niezbędnym, ale bardzo przydatnym. Służy nam do zakończenia nawijania nici węzłem. Można to zrobić palcami, ale po chwili praktyki, przy pomocy tego narzędzia węzły robimy w mgnieniu oka. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańsze finishery kosztują 5zł to warto takie nabyć.

Podstawowe materiały do robienia microjigów.

Oczywiście materiałów do kręcenia microjigów jest całe mnóstwo. Te wymienione w tym poradniku są wystarczające, aby zrobić skuteczne microjigi na okonie, białoryb czy też jazie i klenie. Nie potrzeba niczego więcej, aby zrobić przynęty jakie możecie zobaczyć na zdjęciu na samej górze tego poradnika.

Podstawowe materiały do robienia microjigów.
Nici, dubbing, pióra marabuta. Nic więcej nam nie potrzeba na początek.

Nić wiodąca

Bez nici nie ma microjiga. Nić służy nie tylko do zamontowania piór czy dubbingu, ale także pozwala nadać kształt korpusowi, a czasami z nici wykonywana jest tylna część przynęty (na przykład gdy rezygnujemy z ogona z piór). Nici występują w wielu różnych kolorach i grubościach. Ja korzystam z rozmiaru 7/0.

Pióra marabuta

Tak naprawdę są to pióra indycze, które stanowią świetny materiał do wykonania ogonków w okoniowych microjigach.

Dubbing naturalny i/lub syntetyczny

Z dubbingu najczęściej wykonujemy tułów naszych microjigów. Jak widać na powyższym zdjęciu dubbing naturalny to po prostu sierść królika. Można również zauważyć, że taki dubbing jest matowy. Dostępne są również dubbingi syntetyczne, te najczęściej są tak zrobione, aby odbijały w wodzie światło, zwiększając widoczność naszej przynęty.

Podstawowe materiały do robienia microjigów.
Najczęściej do robienia microjigów korzystam z haków muchowych i korali wolframowych jednak z powodzeniem można kręcić na główkach jigowych.

Haki

Każdy wędkarz wie jak wiele różnych rodzajów haków jest dostępnych na rynku. Najczęściej korzystam z bezzadziorowych haków jigowych w rozmiarach od 8 do 12. Polecam takie na początek.

Korale wolframowe

Korale stanowią obciążenie naszej przynęty. Po nałożeniu korala na hak powstaje nam główka jigowa. Warto pamiętać, że koral wolframowy w rozmiarze 4,5mm waży ok. 0,8g. Przy małych microjigach na białoryb korzystam z rozmiarów 4mm lub 4,5mm. Przy okoniowych najczęściej jest to 5,5mm. Przy cięższych korzystam z główek jigowych. Korale mają różne wycięcia dzięki którym możliwe jest nałożenie ich na hak. Na początku koniecznie kupcie wersje slotted!

Główki jigowe

Nie sądzę, aby konieczne było opisywanie główek jigowych. Zwróćcie tylko uwagę, aby zakupić główki w których hak wychodzi bezpośrednio z główki, bez tego ołowianego zgrubienia na trzonku.

Pierwsze microjigi

Osa

Microjig na okonie

Sprzęt do łowienia na microjigi

Genialna wędka do łowienia na microjigi: http://fishingwro.pl/2020/03/kuying-teton-1-4g-ultra-light-na-okonie/

Microjigi w akcji:
https://www.youtube.com/watch?v=TBiVzcr4q5c